Сб
20.04.2024
02:43
ВХІД
Категорії
Особистості пов'язані зі спідвеєм [10]
Польська ліга [1]
Міжнародні змагання [5]

Статистика

Всього он-лайн: 1
Гостей: 1
Зареєстрованих: 0
Пошук

Каталог статей

Головна » Статьи » Особистості пов'язані зі спідвеєм

ЖИТТЯ, ТО ЇЗДА - 2
Перший віраж
В січні 2003 року Роберт Дадос потрапив до лікарні з порізаними венами. Діячі його вроцлавського клубу переконували журналістів та спідвейну громадськість, що Роберт, великий талант та надія польського спідвею, поранив себе випадково під час виконання якихось господарських робіт.
- Після того, як Роберту наложили шви він повернувся додому, - розповідає його дружина Агнешка. – І цілими днями сидів на дивані. Робив собі каву і знову сідав. Коліна підкладе під підборіддя і палить одну цигарку за одною. Дуже багато палив. Але я була, навіть, задоволена, бо, врешті-решт, він був дома. Багато спав, навіть вдень, а іноді взагалі не спав, навіть, вночі, і при цьому говорив, говорив і говорив. Таким я його ще ніколи не бачила. Казав, що бачить темряву. Не бачить нікого: ні батьків, ні мене, ні свого сина Дениску, тільки темряву. В нього була страшенна депресія, але він був вдома. І я від цього тішилася.
- А якісь психотропні пігулки приймав?
- Тільки пиральгін. Знеболююче. Йому дуже боліла голова. До нього кожен день приїжджав його механік і вони вдвох грали в карти. Більше він нічого не міг робити, все йому доставляло нестерпний біль.
Місяць пізніше Роберт зробив спробу повіситися.
Суверен
Врятувала його Агнешка, яка несподівано повернулася додому раніше. В лікарні лікар сказав, що гонщик висів близько трьох хвилин, що в нього дуже сильна дипоксемія і великі зміни у роботі мозку. Сказав, що мови про продовження кар’єрі не може бути і потрібно готуватися оформлювати пенсію по інвалідності.
- Зателефонувала до клубу і сказала, що мій чоловік вже більше ніколи не буде їздити, - каже п. Агнешка – а пані віце-президент зробила вигляд ніби вона з цим згідна, а також сказала, що вона візьме на себе витрати на лікування. Спитала, чи я не проти? Я з радістю погодилася. Гадала, що клуб заплатить лікарю і він почне лікувати Роберта. Ви ж знаєте, який стан справ в наших лікарнях. Та й грошей на ліки в мене не було. Дві годині пізніше після цієї розмови з віце-президентом клубу я знову приїхала до лікарні і той самий лікар сказав мені, що все в мого чоловіка буде добре, що Роберт видужає повністю. Вам не передати, яка я була щаслива від почутого.
- Доставали якісь ліки?
- Три. Дуже дорогі. Ремерон і ще якісь. Пані віце-президент купила та сама завезла. Потім Роберта виписали. Поїхали на тиждень відпочити, потім він почав тренуватися, а потім знову почав виступати. І перестав приймати ліки.
- Кажуть, що багато хто з гонщиків боявся з ним їздити, казали, що почувають себе пасажирами літака, за кермом якого сидіть пілот, який двічі намагався покінчити життя самогубством.
- Роберт став дуже агресивним. Багато не пив, але коли дозволяв собі випити, то мав приступи справжньої шаленості.
Почав пропадати на декілька днів, навіть коли мав виступати в гонках за свій клуб. Одягав на себе комбінезон та шолом молодшого брата та замість нього виступав в юніорських гонках. Іншого разу на бензозаправні в Зеленій Гурі заправив на 15 доларів мотоцикл, який напередодні позичив в свого механіка. Мав при собі гроші, але не захотів платити, а просто втік. За декілька хвилин був затриманий поліцією. Не міг не тільки пояснити, чому він таке скоїв, але й, навіть, з якою метою він взагалі приїхав в це місто.
Став “героєм” бульварної “жовтої” преси. Писали, що він розпусник, язикатий, що він з’їхав з глузду, що він розкидається грошима.
- Все це неправда, - каже п. Агнешка. - Це я була марнотраткою. Він робив дивні речі, але це в нього виходило спонтанно, з його боку це було справжнє шаленство. А клуб за викрадене паливо наклав на нього 8 тисяч доларів штрафу.
Декілька разів я телефонувала пані віце-президенту спідвейного клубу у Вроцлав – розповідає Малгожата Дадос, мати Роберта. – Пані Крисі. Не пам’ятаю її прізвища ...
- Клоц.
- Так. Мала її візитку, але потім їй викинула. Телефонувала до неї і казала, що Роберт повинен приймати ліки для відновлення психіки. А вона мені відповідала, що «після прийому тих психотропних препаратів він «спить» на стартах, а я за нього заплатила дуже великі гроші і він повинен їздити!». В мене щось в душі обірвалося. Вона ж його купила! Вона прекрасно бачила і розуміла, що мій син має скалічену психіку, але приймати ліки йому не дозволяла! Потім, щоправда, мені сказала, що ліки вона замінила на сеанси психолога, що цей психолог, то її дуже добра знайома, яка їй пояснила, які в Роберта проблеми і як їх потрібно лікувати. Нібито він з дитинства має якусь дислексію і ще щось. Дісграфію.
- То в мене теж таке саме! – перебиваю я п. Малгожату. – А що це проблема? Дісграфія – це негарне написання літер. Ви за ним таке помічали?
- Ні. Він писав дуже гарно.
Як повернувся від родини з Вроцлаву до Любліна, то три дні був у нас вдома і лежав собі. Такі гарні дні були. Я кажу йому, йди на двір Роберт, пройдись куди-небудь, а він відповідає, що піде пізніше. Я його впізнати не могла. Не могла зрозуміти, звідки в нього ця депресія. А на третій день, коли я повернулася з роботи ....
Жінки
Шлюб Агнешки та Роберта Дадосів розпадався.
- Цілий час ми з ним сварилися, - каже п. Агнешка. – Кожного разу по якихось дрібничках, адже в нас усе було. Але найбільше через те, що не любив сидіти вдома. Тільки тренування та колеги. Але в останній тиждень перестав виходити з дому. Було видно, що з ним коїться щось недобре. Почала я за ним стежити. Робертові це дуже не подобалося, що я за ним постійно ходжу. Напевно через це він і втік до батьків.
Агнешка народилися і виховувалася у найбіднішньому районі Любліна. З Робертом познайомилися на великій дискотеці. Дадосові були тоді лише 16 років, але він вже був «зірочкою» місцевого спідвею.
- Але коли я з ним познайомилися, то він ще не був багатим, - каже п. Агнешка. – Мав тільки 650 доларів, коли переїхав до Грудзьондза.
Агнешка кинула навчання та поїхала за ним. Йому було 17, їй на рік більше. Купили квартиру, народився в них син Денис. Агнешка ніде не працювала.
- Нічого вона не робила, - каже мати Роберта Дадоса. – Я мала п’ять дітей, шість корів, два гектари буряків і з усім справлялася. І діти не ходили обосраними. І не було ніяких автоматичних пральних машин, як зараз, тільки звичайні пральні машини і вода з крану. А вона мала тільки одну дитину і наймала няньку. Богу дякувати, нарешті, вони, хоча б, одружилися з Робертом.
Агнешка була першою і єдиною жінкою Роберта Дадоса.
Моніка була перша і єдина жінка Рафала Курманського.
Вона народилися в Сулечові. Батько був поліцейським, мати працювала на пошті. З Рафалом була від 16 років свого життя. Йому тоді було 17.
- Що казали батьки на те, що ви разом жили?
- Спочатку було важко, але коли Рафал отримав від клубу квартиру, то батьки погодилися з нашим рішенням жити разом і відпустили.
По закінченні школи Моніка ніде не працювала.
Сибілла була перша і єдина жінка Лукаша Романека.
Родом вона була з сусіднього села. Познайомилися на дискотеці, коли обом було по 14 років. З 17 років жили разом, але ніколи в житті разом не відпочивали. Той перший раз, коли вони познайомилися, був останнім, коли вони разом ходили на танці. Один раз разом поїхали на уїк-енд, який Лукаш провів перед телевізором, тому що там показували якісь спідвейні гонки.
- Його цікавили лише мотоцикли. – каже Сибілла. – Погодився поїхати зі мною, коли я дозволила взяти йому з собою мотоцикл. Серйозно. Я буду ходити собі на пляж, а він буде копирсатися у своєму мотоциклі. Увесь свій вільний час він проводив в гаражі і щось там робив зі своєю технікою. Подобалося мені дуже з ним там сидіти.
- А які в нього були недоліки?
- Не знаю. Не було в нього недоліків ...
Лукаш жив з батьками, а Сибілла досить часто в нього. Весілля призначили на кінець жовтня 2007 року.
- Молоді гонщики так швидко намагаються «увійти» в доросле життя, ніби вже збираються ось-ось помирати, - каже тренер Чеслав Чернецькі. – В їх житті з’являються жінки, які одразу намагаються взяти їх «в оборот», тому що спідвейний гонщик для дівчини з села або нетрів - це ласий шматок. Але з них такі жінки, як з цих хлопців чоловіки. Недозрілі, непідготовлені до життя, але з великими фінансовими забаганками. І таким чином дуже часто кар’єра юнаків після таких знайомств закінчується. Ті дівчата, ті молоді дружини – це їх найбільше прокляття.
Чоловіки
- Люди, які не тримають свого слова, наглі, хами, дуже жадібні, - так Ярослав Сівек, президент клубу першої польської ліги з Любліна, характеризує польських гонщиків. – Кілька разів думав, що прийдеться мені утікати через вікно, коли не міг їм вчасно виплати гроші. Думав, що вони мене приб’ють.
- Чому вони такі?
- Польські хлопці з року в рік виграють усі юніорські титули чемпіонатів світу та Європи, але коли стають дорослими, то починають потроху «гнити», а потім десь зникають. Успіхи в юніорському віці приносять їм великі кошти і більшість з них «ламаються». Проходить один-два сезони, вони їздять все гірше і гірше, але запроси залишаються на дуже високому рівні. Вони вже не можуть жити інакше, без форсу. Починають продавати свої двигуни. І все! На цьому кінець. Скільки талантів таким чином змарнувало свою кар’єру і життя! Після закінчення сезону дуже багато польських гонщиків продають свої двигуни, тому що для форсу під час зимової перерви не вистачає грошей. Вони не замислюються над тим, що буде через п’ять місяців, коли настане новий сезон, вони живуть лише сьогоднішнім днем.
Гонщики підписують контракти з клубами кожен рік. В першій лізі, незалежно від встановленої оплати за пункти, вимагають додатково від 10 до 100 тисяч доларів. В Екстралізі «зірки» першої величини можуть отримати навіть 300 тисяч доларів. Теоретично ці кошти дають під закупівлю двигунів. Спідвейний мотоцикл коштує приблизно 11 тисяч доларів.
- Колись я підписав контракт з юніором – каже Ярослав Сівек. – За тиждень перед початком чемпіонату він приходить до мене і каже, що хоче позичить 10 тисяч доларів на новий мотоцикл. «Хлопче, два тижні тому я тобі дав 30 тисяч на мотоцикли!» А він мені каже, що в нього карта не пішла... Інший спіймав мене в місті і сказав, що має зараз везти двигун на ремонт, але в нього не вистачає 100 доларів на карбюратор. Я виймаю з портфелю гроші і даю йому. Через годину я проїжджаю біля торгового центру і бачу машину цього хлопця. Зупиняюсь, щоб з’ясувати чому він тут, а не ремонтує двигун у свого механіка, а цей хлопець стоїть біля грального автомату і закидає в нього мої гроші. Такий талант! Мій найкращий молодий гонщик!
- Скільки йому було років?
- 19 років. І він все змарнував. Продав усі свої двигуни і залишився через деякий час без гроша. Нехай пан запитає в польських гонщиків, хто з них коли-небудь працював. Жоден! Буде вмирати з голоду, але пальцем не зрушить, щоб щось зробити. Навіть фізичною підготовкою під час зимової перерви не займаються. А є в мене в клубі швед, Мессінг. Має 19 років, а цілими зимами працював в свого батька в ремонтній майстерні. Робив тільки зчеплення, так вони йому так остогидлі, що він покинув майстерню та пішов “пахати” на будівництво. Джейсон Крамп, чинний чемпіон світу, цілу зиму працює на своїй фермі в Австралії біля своїх баранів!
Другий віраж
Рафал Курманські був байстрюком. Його батьки познайомилися на танцях.
В січні 1982 року пан Яцек, батько Рафала, отримав 24-годинне звільнення з військової частини, в якій проходив строкову службу. Коли звільнявся з армії, то дізнався, що він вже батько.
Рафал жив разом з мамою. Коли йому було 19 років, клуб з Зеленої Гури купив йому квартиру і хлопець пішов з дому, але постійно допомагав своїй матері фінансово, пробував її лікувати, вмовити пройти сеанси позбавлення від алкогольної залежності. Іноді навідувався до свого батька.
- Зимою завжди було гірше – каже Моніка, дівчина Рафала Курманського – але, не на стільки, щоб ми могли жалітися, хоча Рафал полюбляв тринькати гроші. Що він собі надумав, то йшов і купував. Без роздумів. Як дитина. Можливо поводився так, тому що в дитинстві багато чого не міг собі дозволити. Мав дуже важкий характер. Якщо починав сваритися, то його вже було не зупинити. Не можна сказати, що він мене балував.
На Моніку руку ніколи не підіймав, але битися полюбляв. На зустрічі гонщиків і клубних діячів з вболівальниками в одній з кав’ярень Зеленої Гури побився з барменом. Перший дав йому по зубах, а потім на бармена накинулися вболівальники. Чоловік опинився у лікарні, а “жовта” преса в усьому звинуватила Рафала. Справа йшла до судового процесу по факту побиття людини.
- Рафал страшенно боявся суду, адвокатів, газет, які на нього «наїхали», а також того, що про нього подумають вболівальники – каже Моніка. – Той бармен інтуїтивно зрозумів усю “привабливість” цього інциденту і хотів «збити» з нього гроші. Лякав його, шантажував, дуже часто дзвонив додому. Постійно збільшував ціну за те, що забере свою заяву з поліції. Чула плітки, що, нібито, мова йшла про 15 тисяч доларів, але Рафал нічого не заплатив. Страшенно переживав. Боявся, що його можуть посадити до в’язниці. Ніби був твердий, але навіть коли приходило поштовий переказ, то не знав, що з ним робити. Ні за які гроші в світі не пішов би на пошту. Я мусила це робити за нього. Дуже нервувався, коли потрібно було залагодити якусь справу. Був безпорадним. І дуже стидався людей.
Мав 21 рік і перейшов до категорії дорослих гонщиків. Лідер його команди зламав ногу і весь тягар лідерства впав на його плечі, а на доріжці в нього виходило все гірше і гірше. Казали, що в Рафал має проблеми з алкоголем та наркотиками.
В суботу 29 травня 2004 року вночі поліцейські затримали його в п’яному вигляді за кермом фургону, який призначений для перевозу мотоциклів. Їхав дуже швидко. Рафал на усіх кидався, розбив о бруківку свій телефон, поліцейські змушені були скувати його наручниками. А коли в нього відібрали водійські права, дуже переживав і погрожував, що повіситься, як його товариш Роберт Дадос місяць до цього ...
- Залишився без машини, взяв таксі – розповідає Яцек Курманські, батько гонщика. – Поїхав на бензозаправну, купив буксирний канат та півлітра горілки. Сказав, щоб його відвезли до готелю «Кубус». По дорозі казав таксистові, що в нього страшенна депресія, а адміністратору готелю, коли замовляв номер, сказав, що в сніданку вже не буде потреби ... Ще якійсь з двох повій, яких замовив до свого номеру, сказав, що вона буде останньою жінкою в його житті і написав записку своїй коханій Моніці: «Я дуже сильно тебе кохаю і прости мене за моє життя».
Повісився на буксирному канаті в неділю зранку.
Ящірка
- Мені досі видається, - каже Моніка, - що він це зробив під миттєвим поривом. Так як це було з ящіркою. Прокинувся зранку і каже мені, що хоче ящірку. Я пробувала його відмовити, казала, що в нас однокімнатна квартира, що в нас дуже великий акваріум та й ще величезний собака. Любив він звірів. Точніше любив робити собі подарунки. Купував різні нагороди, іграшки. Побачив у свого знайомого собаку, і наступного дня купив собі таку саму. До цих пір живе ще зі мною. А ще ящірка... Я не знаю, що з нею робити. Я її дуже боюся, ніколи її не торкалася. Вона вже має десь півметра довжини, їсть стрибунців, яйця, мишей, філе з курки ... Гидота! Я з усім погоджувалася з Рафалом, доти він не задумав купити собі мавпу. Питання поставила руба: “Або я, або мавпа”.
Категория: Особистості пов'язані зі спідвеєм | Добавил: TOFIK (15.11.2006) | Автор: Спортивний Ярмарок
Просмотров: 2143 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]